Najczęściej spotykane grubości plexi na wymiar i ich zastosowanie

Rate this post

Plexi to rodzaj płyt, który swoim wyglądem przypomina szkło. Bezbarwna lub kolorowa płyta posiada przezroczystość szkła, jest jednak od niego znacznie lżejsza i jednocześnie dużo bardziej wytrzymała, co sprawia, iż jest to materiał, który doskonale zastępuje szkło i znajduje mnóstwo zastosowań. O tych właśnie zastosowaniach oraz o najczęstszych grubościach plexi traktuje ten artykuł. Dowiecie się z niego o najczęstszych zastosowaniach pleksi oraz o jej właściwościach.

Plexi na wymiar

Stolik kawowy z elementami plexi dociętej na wymiar
Pleksa jest płytą, która w swojej standardowej wielkości posiada wymiar 2,05 na 3,05 m, czyli 6,25 m2. Istnieje jednak możliwość docięcia jej na dowolną wielkość, która odpowiada zamawiającemu. Najczęstsze formaty docinanych płyt wynoszą od 2-6 mm z różnicą co 1 mm oraz 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm i 20 mm.

Płyty zamawiać można nie tylko w różnych rozmiarach, ale i kolorach. Dostępne są najczęściej płyty bezbarwne i białe, choć istnieje możliwość zamówienia i innych kolorów.

Zastosowania płyt pleksi

Płyty pleksi posiadają bardzo dużą ilość zastosowań. Jak już zostało wspomniane, jest to materiał, który jest o wiele bezpieczniejszy niż tradycyjne szkło, dlatego plexi wybiera się głównie do tych miejsc, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w sposób szczególny. Dlatego też typowe zastosowania to:

  • Tablice reklamowe
  • Oszklenia
  • Tablice podświetlane
  • Oprawy oświetleniowe
  • Dekoracje
  • Oszklenia
  • Drzwi
  • Osłony
  • Świetliki dachowe
  • Przeszklenia w szklarniach, samolotach, łodziach

Z uwagi na swoje właściwości, plexi jest naprawdę znakomitym materiałem. Jednak z tych samych powodów, jego cena jest w porównaniu ze szkłem dużo wyższa. Dlatego też często wiele firm, czy osób ogranicza się do stosowania go jako wymiennika tam, gdzie jest to konieczne ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa. A zatem idealnie sprawdzają się one w kabinach prysznicowych, jako wypełnienia drzwi i okien, czyli wszędzie tam, gdzie tradycyjne szkło stanowi zbyt duże obciążenie i ryzyko.

W przeważającej części przypadków, stosowane są plexi na wymiar o grubości 2-6 mm. Te o wymiarach wyższych, czyli pomiędzy 8 a 20 mm są materiałem o sporej sztywności, przez co sprawdzają się doskonale nawet w roli ścianki działowej, czy na szklenie sklepowych witryn.

Docinanie pleksy

Płyty pleksi docinane są na zamówienie. Zamawia się je pod wskazany wymiar, a także kształt – najczęściej jest to kwadrat lub prostokąt. Możliwe jest jednak wycięcie i nietypowych kształtów płyt, co wiąże się z koniecznością zamówienia usługi cięcia laserem, czy frezowania. Materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce, przez co możliwości jego docinania są właściwie nieograniczone, a dzięki łączeniu płyt z innymi materiałami, stały się one bardzo popularne w różnych branżach. Warte podkreślenia jest i to, że wiele z płyt pleksi posiada atest dopuszczający do kontaktu z pożywieniem, warto zatem poszukać właśnie takich płyt, jeśli mają one być wykorzystane w branży spożywczej, czy gastronomicznej.