Koronawirus i osłony z plexi – wszystko co powinniście wiedzieć.

Rate this post

Kiedy epidemia koronawirusa zaczęła osiągać rozmiary, których nikt się nie spodziewał, w zawrotnym tempie ze sklepowych półek zaczęły znikać mydła, płyny do dezynfekcji, a z magazynów zapasy maseczek i jednorazowych rękawiczek. W punktach usługowych i punktach sprzedaży pojawiły się różnego rodzaju środki ochrony jak np. owinięte streczem terminale czy osłony z plexi, które miały pomóc ograniczać bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, w szczególności jeśli zdradzał objawy zakażenia (kaszel, kichanie).

Osłony z plexi – jak i czy chronią?

Pandemia wciąż trwa, toteż zwisające z sufitu osłony z plexiglasu wciąż możemy zobaczyć w aptekach, supermarketach, na stacjach benzynowych, w recepcjach hoteli itd. Wszędzie tam, gdzie zalecenia o zachowaniu odpowiedniej odległości (min. 1,5 m) trudno zachować ze względu na niewielką przestrzeń i ciągły przepływ strumienia ludzkiego. Przezroczysty arkusz plexiglasu służy do wytwarzania różnego rodzaju ekranów, które mają pomóc stworzyć bezpieczne i higieniczne stanowisko pracy – stanowią barierę dla roznoszącego się z kropelkami wydzieliny koronawirusa, oddzielają ludzi zainfekowanych od zdrowych.

Jakie osłony z plexi można zainstalować?

W pierwszym odruchu, kiedy szybko zapadały decyzje o konieczności wzajemnej izolacji, osoby prowadzące punkty usługowe czy sklepy, kupowały proste arkusze. Przezroczyste płachty bujały się na prowizorycznych mocowaniach i niekiedy utrudniały takie czynności, jak pakowanie zakupów czy płacenie. Długa prosta krawędź zawieszona nisko nad ladą powodowała, że trzeba było nieco zginać kolana lub wykręcać w niekomfortowy sposób rękę.

Gdy pierwsze emocje opadły i można było ze spokojem przemyśleć jak przetrwać ten trudny dla wszystkich czas, producenci osłon wymyślili ekrany z wycięciami. I tak, do niewielkiego sklepu, gdzie jest tylko jedna kasa przygotowali model osłony o wymiarach 60 x 80 cm z jednym wycięciem. Dla sklepów większych, gdzie powierzchnia lady jest większa, a obok kasy leży terminal, idealne będą większe arkusze z dwoma wycięciami w podstawie. Dodatkowo producenci wyposażyli osłony w specjalny system mocowania, który ułatwi solidne przytwierdzenie do powierzchni (sufit lub ściana). Niektóre modele mają wycięte otwory – jeśli nie ma innej możliwości, można je zawiesić np. na łańcuchach.

Dla tych, którzy nie mają możliwości ani przytwierdzenia na cokołach, ani przyczepienia do sufitu, a w dodatku dysponują naprawdę. niewielką powierzchnią producenci przygotowali specjalne stojące ekrany -parawany. W ich ofercie można znaleźć także osłony o jeszcze mniejszych rozmiarach, służące oddzieleniu od siebie biurek czy stolików w placówkach gastronomicznych tj. restauracjach, barach, kawiarniach.

Potrzeba ochrony w dalszym ciągu istnieje i prawdopodobnie przez jakiś czas to się nie zmieni. Szczególnie w newralgicznych okresach, gdy wzrasta liczba zachorowań np. na grypę. Każda kichająca i kaszlająca osoba będzie wzbudzała niepokój i powodowała stres. Warto przygotować się do nadchodzącego sezonu jesiennego i jeśli ktoś jeszcze nie ma osłony w swoim sklepie – koniecznie ją zainstalować ze względu na dobro pracowników i klientów. Oferta jest coraz większa, a czas realizacji zamówień szybki.